Pogoda i stan szlaków

Początek wycieczki przy rondzie w Lubniu o 07:05. Od rana dużo słońca, ze stopniowym wzrostem zachmurzenia w kolejnych godzinach. Jednak nawet w okolicach południa słońce nadal miało przewagę.

Temperatura rankiem w okolicach 20 stopni Celsjusza, pod koniec wycieczki w Myślenicach zbliżyła się do 30 stopni Celsjusza. O ile w lesie można było liczyć na cień a na grzbiecie Lubomira nawet na wiatr, wyjście na otwartą przestrzeń powodowało, że pojawiało się doświadczenie gorąca. 

Widoczność przeciętna, choć na ograniczoną panoramę w większości punktów widokowych wystarczająca. Niemniej przy odrobinie wysiłku dało się dostrzec nawet odległe o około 65 km Tatry (z Brzanówki). Babia Góra z okolic schroniska na Kudłaczach (42 km) dostrzegalna bez problemu.

Szlak na dużych odcinkach mokry i błotnisty, stąd też uciążliwa wilgoć w lesie.

Powyżej: Widok z Brzanówki na Gorce, wtłoczone pomiędzy Lubogoszcz (po lewej) i Szczebel (po prawej). Najwyższy szczyt na horyzoncie to Turbacz. Zdjęcie zrobione 30 lipca 2021 roku, rano. Link do panoramy w PeakFinderze.

Mapa trasy

Dojazd do Lubnia połączeniem Kraków – Rabka o 05:55 z Krakowa (Dworzec MDA), obsługiwanym przez RAB-BUS. Pierwszy raz zdarzyło mi się, że bilet kupiony w kasie został zatrzymany przez kierowcę „bo musi się rozliczyć”. A jakbym potrzebował go do reklamacji to co?

Powrót z Myślenic już bez niespodzianek, pierwszym złapanym busem z przystanku Myślenice Estakada. Bus prawie całkowicie zapełniony i z klimatyzacją działającą tylko teoretycznie. 

Ruch na szlaku i utrudnienia

Na żółtym szlaku do grzbietu Lubomira spotkałem pięć osób, z czego wszystkie były lokalsami zbierającymi grzyby w lesie. Na grzbiecie zdecydowany większy ruch, pod obserwatorium duża grupa z dziećmi. Przy punkcie widokowym w pobliżu Lubomira również kilka osób.

Nieco luźniej na fragmencie do Suchej Polany (szlak żółty, potem zielony). Chociaż również tutaj, na polanie, kilkanaście osób. Po powrocie na grzbiet i w okolicy schroniska na Kudłaczach znowu więcej ludzi.

Długi odcinek do szczytu Chełm ponownie pusty, chociaż zdziwiłem się widząc, że ławka pod drzewem na szczycie Działek jest zajęta.

Na Chełmie bez niespodzianek – działające wyciągi oraz cała infrastruktura (w tym trasy rowerowe) przyciągają ludzi, szczególnie w okresie wakacyjnym. I znowu, zejście do Myślenic z pojedynczymi osobami na szlaku po czym sporo turystów (i mieszkańców Myślenic) na Zarabiu.

Największe przeszkody występowały na żółtym szlaku z Pcimia. Miejscami był mocno zarośnięty, zdarzał się powalone drzewa, które trzeba było obchodzić. A nawet jedna buda, którą śnieg zwalił do parowu. Poza tym głównym utrudnieniem była sama pogoda – w lesie nie było może bardzo gorąco, ale za to wilgotno. Na dodatek po południu zaroiło się od komarów.

Powyżej: Na żółtym szlaku, za szczytem Kamionka. Zdjęcie zrobione 30 lipca 2021 roku, rano.

Dlaczego Lubomir i Chełm

Trasa przez Lubomir była wykorzystywana przeze mnie wielokrotnie gdy potrzebowałem gór do których można szybko dotrzeć z Krakowa. Przykładowo gdy pogoda była niepewna. Przy czym ostatnimi czasy (na przykład: 2021-04-09, 2021-01-08) zwykle wybierałem wariant przez Uklejną stąd nieco ciągnęło mnie do alternatywnego zakończenia przez Chełm.

Tym razem również nie do końca dowierzałem prognozom, które zwłaszcza w wyższych górach nie prezentowały się szczególnie stabilnie. O ile suma summarum tego dnia nie wystąpiły niebezpieczne zjawiska, to powietrze było wilgotne i ciężkie, więc takiego wyboru nie żałuję. 

Jako dodatkowe urozmaicenie wybrałem dojście do Lubomira żółtym szlakiem z Pcimia, którym ostatni raz szedłem w 2012 roku. Nieco się zmieniło od tamtego czasu, szczególnie w zabudowie okolic.

Co ciekawe na kilku mijanych szczytach, leżących w pewnej odległości od szlaku (Łysina, Trzy Kopce) pojawiły się słupki z nazwami, których zimą z pewnością nie było. Na samym szlaku umieszczono drogowskazy. Są one zarośnięte i pozbawione widoków ale dla kolekcjonerów szczytów jest to z pewnością duże ułatwienie.

Powyżej: Myślenice i w oddali Kraków, widziane z szczytu Chełm. Zdjęcie zrobione 30 lipca 2021, po południu.

Ciekawe miejsca przy trasie

[1] Szczyt Lubomir (904 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie Beskidu Makowskiego (choć panują w tej materii pewne kontrowersje) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Lubomir_(szczyt).
[2] Obserwatorium astronomiczne na Lubomirze – https://pl.wikipedia.org/wiki/Obserwatorium_Astronomiczne_im._Tadeusza_Banachiewicza_na_Lubomirze.
[3] Szczyt Trzy Kopce (894 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Trzy_Kopce_(Pasmo_Lubomira_i_%C5%81ysiny).
[4] Szczyt Łysina (891 m n.p.m.) – drugi co do wysokości szczyt pasma Lubomira i Łysiny,  zalesiony wierzchołek około 50 metrów od szlaku – https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ysina_(Beskid_Wyspowy).
[5] Sucha Polana – miejsce biwakowe i kącik dydaktyczny, głaz z pamiątkową tablicą – https://pl.wikipedia.org/wiki/Sucha_Polana.
[6] Schronisko PTTK na Kudłaczach – https://pl.wikipedia.org/wiki/Schronisko_PTTK_na_Kud%C5%82aczach.
[7] Szczyt Działek (622 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzia%C5%82ek_(Pasmo_Lubomira_i_%C5%81ysiny).
[8] Szczyt Wierch Stróża (648 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Wierch_Str%C3%B3%C5%BCa.
[9] Szczyt Chełm (614 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Che%C5%82m_(Pasmo_Lubomira_i_%C5%81ysiny).
[10] Sport Arena Myślenice – ośrodek sportów zimowych oraz rowerowych (kolej linowa, park linowy, trasy rowerowe) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Sport_Arena_My%C5%9Blenice.
[11] Wieża widokowa na górze Chełm (15 metrów wysokości) – http://www.lato.sportarenamyslenice.pl/i/65/wieza-widokowa.
[12] Zarabie – dzielnica Myślenic pełniąca funkcje wypoczynkowe – https://pl.wikipedia.org/wiki/Zarabie_(My%C5%9Blenice).

Wpis przejrzany i aktualny na dzień: 2021-08-04. Wszystkie zdjęcia wykonane przez autora wpisu.

Zdjęcie tytułowe: Kamiennik (po lewej) oraz Łysina (w paśmie Lubomira, po prawej), widziane z przełęczy pomiędzy szczytami Działek i Śliwnik. Zdjęcie zrobione 30 lipca 2021 roku, około południa. Link do panoramy w PeakFinderze.