Pogoda i stan szlaków

Start około godziny 7:25 na przystanku w Pcimiu. Pochmurno ale z niewielkim opadem dopiero po południu w okolicy góry Działek. Przy zejściu do Myślenic z Uklejnej przejaśnienia i słońce wyglądające zza chmur. 

Cały dzień z ujemnymi temperaturami, chociaż przez umiarkowany wiatr odczuwalna temperatura wyższa niż wynikało to z prognoz.

W Pcimiu i Myślenicach praktycznie brak śniegu. Na czarnym szlaku na Banię w dolnej części błoto, śnieg dopiero od wysokości około 500 m n.p.m. Odcinek grzbietowy pomiędzy Kudłaczami a Lubomirem przetarty z ubitym śniegiem głębokości około 5 – 10 cm.

Pomiędzy Kudłaczami a Uklejną na całej długości trasy niewielkie ilości śniegu (w porywach kilka centymetrów). Na odcinkach z gęstym lasem brak śniegu ale ziemia nadal zmrożona. Najgorsze warunki na zejściu do Zamczyska nad Rabą. Tam już całkowity brak śniegu (ponownie granica jego zaniku to około 500 m n.p.m.) za to z błotem, które na bardziej stromych odcinkach było bardzo kłopotliwe. 

Ławki na punkcie widokowym, pomiędzy Lubomirem a szczytem Trzy Kopce, pokryte cienką warstwą śniegu.

Powyżej: Punkt widokowy pomiędzy Lubomirem a szczytem Trzy Kopce (8 stycznia 2021 roku, przed południem).

Mapa trasy

Ruch na szlaku i utrudnienia

Fragment czarnego szlaku przez Banię bezludny. Podobnie przejście z Kudłaczy do Lubomira (stosunkowo wczesna pora). Jednakże później już dużo większe natężenie ruchu. Sporo ludzi zarówno w okolicy schroniska ale też, na zwykle bardzo rzadko uczęszczanej o tej porze roku, tygodnia i dnia 🙂 trasie do Myślenic.

Większość ludzi spotykanych na szlaku to rodzice z dziećmi albo osoby w wieku szkolnym – skutek ferii (tym razem w jednym terminie dla całego kraju). W sumie spotkałem grubo ponad 100 osób, co więcej nawet na Uklejnej dwie osoby. Biorąc pod uwagę, że był to pierwszy raz jak natknąłem się tam na kogokolwiek, może to dać wyobrażenie o „tłoku” w górach 🙂

Uwaga: Schronisko na Kudłaczach wydaje obecnie posiłki jedynie na wynos. Obserwatorium na Lubomirze w związku z sytuacją epidemiczną tymczasowo zawiesiło działalność.

Powyżej: Pasmo Sularzówki (pierwszy plan) oraz Barnasiówki (w tle) widziane z czerwonego szlaku pomiędzy Uklejną a zamczyskiem nad Rabą (8 stycznia 2021 roku, po południu).

Ciekawe miejsca przy trasie

[1] Szczyt Bania (611 m n.p.m.) z południowych zboczy zalesionego wierzchołka widok na Szczebel, Luboń Wielki i (przy dobrej pogodzie) fragment grani Tatr- https://pl.wikipedia.org/wiki/Bania_(Pasmo_Lubomira_i_%C5%81ysiny).

[2] Schronisko PTTK na Kudłaczach – https://pl.wikipedia.org/wiki/Schronisko_PTTK_na_Kud%C5%82aczach.

[3] Symboliczna mogiła żołnierzy AK, na podejściu do Łysiny, od strony Kudłaczy, około 100 metrów od szlaku. Drogę wskazuje znak na drzewie – https://malopolska.szlaki.pttk.pl/1649-pttk-malopolska-symboliczne-mogily-zolnierzy-ak.

[4] Szczyt Łysina (891 m n.p.m.), drugi co do wysokości szczyt pasma Lubomira i Łysiny,  zalesiony wierzchołek około 50 metrów od szlaku – https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ysina_(Beskid_Wyspowy).

[5] Szczyt Lubomir (904 m n.p.m.), najwyższe wzniesienie Beskidu Makowskiego (choć panują w tej materii pewne kontrowersje) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Lubomir_(szczyt).

[6] Obserwatorium astronomiczne na Lubomirze – https://pl.wikipedia.org/wiki/Obserwatorium_Astronomiczne_im._Tadeusza_Banachiewicza_na_Lubomirze.

[7] Szczyt Uklejna (667 m n.p.m.) w pobliżu zarastający punkt widokowy (Myślenice, Jezioro Dobczyckie) i ławki – https://pl.wikipedia.org/wiki/Uklejna.

[8] Rezerwat Zamczysko nad Rabą – https://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Zamczysko_nad_Rab%C4%85.

Czerwony szlak przed Lubomirem

Wpis przejrzany i aktualny na dzień: 2021-04-11. Wszystkie zdjęcia wykonane przez autora wpisu.

Zdjęcie tytułowe: Czerwony szlak w okolicy szczytu Trzy Kopce (8 stycznia 2021 roku, przed południem).