Pogoda i stan szlaków

Wyjście na szlak w Krościenku nad Dunajcem (przystanek busów na Rynku), około godziny 8:20. Koniec w tym samym miejscu, około 14:40.

Nad ranem zachmurzenie całkowite z dużą ilością niskich chmur. Po godzinie 11:30 większe przejaśnienia, natomiast pod koniec wycieczki zdecydowana przewaga słońca.

Temperatura wynosząca początkowo kilka stopni poniżej zera, stopniowo rosnąca w trakcie dnia. Bardzo zimny wiatr, na szczęście zdecydowanie mniejszy niż w prognozach i dodatkowo tłumiony przez las. Cały dzień bez opadów.

Widoczność z Trzech Koron słaba, ze względu na niskie chmury, ograniczała się w zasadzie do Pasma Radziejowej i części Gorców. Tatry niewidoczne. Sytuacja uległa zmianie po południu, kiedy z Sokolicy już bez problemu można było dostrzec nasze najwyższe góry. Niemniej z racji usytuowania widoki z tego miejsca naturalnie ograniczone.

Na większości trasy śnieg, przy czym miejscami tylko „symbolicznie” a na polanach do maksymalnie 15 cm. Dodatkowo miejscami (skałki, droga między domami) oblodzenie.

Powyżej: Koniec podejścia na Przełęcz Szopka, od strony żółtego szlaku z Krościenka. Zdjęcie zrobione 3 grudnia 2021 roku, rano.

Mapa trasy i możliwości dotarcia

Dojazd do Krościenka połączeniem o 6:10 z Krakowa (Dworzec MDA), obsługiwanym przez Szwagropol.

Powrót z Krościenka o 14:45, planowany był również z wykorzystaniem Szwagropola. Ponieważ wcześniej podjechał, spóźniony o ponad 25 minut, bus Didi-Trans.

Ruch na szlaku i utrudnienia

Pierwszego turystę spotkałem dopiero po zejściu z platformy widokowej na Trzech Koronach. Dwie osoby minąłem na zejściu przez Zamek Pieniński, kolejne dopiero na Sokolej Perci i w okolicy Sokolicy. Łącznie w ciągu całej wycieczki spotkałem osiemnaście osób. Natomiast o tym jak pusto było tego dnia na szlaku może świadczyć fakt, że na szczycie Sokolicy przez czterdzieści minut byłem sam.

Utrudnienia na szlaku były typowe dla tej pory roku. Już przy początku żółtego szlaku trzeba było być niezwykle ostrożnym, jednakże największe problemy napotkać można było na Sokolej Perci, gdzie skałki były oblodzone. Przy tym warstwa śniegu i lodu była na tyle cienka, że zakładanie kolców na buty mijało się z celem. Co gorsza wszystkie poręcze, które służą do asekuracji w miejscach takich jak Czerteż, Czertezik czy Sokolica, były również silnie oblodzone. Przez to naiwnością było wierzyć, że trzymając się ich, będzie można wybronić się przed wywrotką.

Powyżej: Beskid Sądecki widziany z platformy na szczycie Okrąglicy. Zdjęcie zrobione 3 grudnia 2021 roku, przed południem.

Dlaczego Sokola Perć

Prognozy pokazywały, że po raz kolejny tej jesieni należy spodziewać się silnego wiatru. Z drugiej strony zapowiadano, że po południu ma się rozchmurzyć.

Mając to na uwadze i licząc, że trochę śniegu mogło pozostać jeszcze z wcześniejszych opadów, skierowałem swój wzrok na Pieniny. Piękne miejsce, które latem bywa zadeptane, natomiast w takich warunkach pustoszeje. Na tyle, że na szlaku można spotkać sarny i jelenie 🙂

Powyżej: Na Sokolej Perci w okolicy Białych Skał. Zdjęcie zrobione 3 grudnia 2021 roku, przed południem.

Ciekawe miejsca przy trasie

[1] Pieniński Potok – https://pl.wikipedia.org/wiki/Pieni%C5%84ski_Potok.
[2] Przełęcz Szopka (779 n n.p.m.), ciekawy widok na Tatry – https://pl.wikipedia.org/wiki/Prze%C5%82%C4%99cz_Szopka.
[3] Szczyt Trzy Korony, w szczególności Okrąglica na której znajduje się platforma widokowa (982 m n.p.m) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Trzy_Korony_(szczyt).
[4] Polana Koszarzyska – https://pl.wikipedia.org/wiki/Koszarzyska_(Pieniny).
[5] Zamek Pieniński, po dłuższej przerwie możliwe jest ponowne wejście na teren ruin zamku – https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Pieni%C5%84ski.
[6] Sokola Perć – https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Pieni%C5%84ski.
[7] Białe Skały (749 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Bia%C5%82e_Ska%C5%82y_(Pieniny).
[8] Czerteż (774 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Czerte%C5%BC_(Pieniny).
[9] Czertezik (772 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Czertezik.
[10] Sokolica (747 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Sokolica_(Pieniny).

Wpis przejrzany i aktualny na dzień: 2021-12-03. Wszystkie zdjęcia wykonane przez autora wpisu.

Zdjęcie tytułowe: Sokolica widziana z Sokolej Perci. Zdjęcie zrobione 3 grudnia 2021 roku, w południe.