Pogoda i stan szlaków

Początek wycieczki, około godziny 8:30 na przystanku Konina Halama. Niebo w większości zachmurzone z przebłyskami słońca. Temperatura nadal niewysoka, zaledwie kilka stopni powyżej zera. Przez cały dzień bardzo podobna pogoda – naprzemiennie całkowite zachmurzenie i okresy kiedy świeciło słońce. Bez opadów.

Widoczność, szczególnie w kierunku południowym, bardzo ograniczona. Tatry ledwo zarysowane na horyzoncie.

Temperatura odczuwalna oscylująca w dość szerokim zakresie. Kiedy świeciło słońce można było poczuć przyjemne, letnie ciepło. Natomiast jeśli tylko chowało się za chmurami od razu robiło się zdecydowanie chłodniej, szczególnie jeśli dodatkowo zawiało. Po południu w Nowym Targu około 12 stopni Celsjusza.

Mimo częstych opadów w ostatnich tygodniach, szlaki na ogół suche. Większe błoto tylko miejscami na zejściu do Kowańca.

Na odcinku pomiędzy Halą Turbacz a czerwonym szlakiem na Turbacz, kwitło (zapewne ostatnie) kilkadziesiąt krokusów. Kolejny dowód na mocno opóźnioną w tym roku wegetację. Aczkolwiek da się zauważyć, że przyroda szybko nadrabia stracony czas. Szczególnie na szlaku spacerowym widać jak las pokrywa się świeżą zielenią. Na polanach kwitną kolejne kwiaty, powoli dojrzewają borówczyska. Po zimowej ciszy nie ma już śladu – wśród drzew zaroiło się od ptaków.

Powyżej: Na szlaku spacerowym pomiędzy Koniną a Huciskiem (28 maja 2021 roku, rano).

Mapa trasy

Ruch na szlaku i utrudnienia

Do Czoła Turbacza nie spotkałem na szlaku nikogo. Podchodząc na Turbacz od północy, kilka osób. Oczywiście na samym szczycie i w okolicach schroniska ludzi już całkiem sporo. Nadal jednak liczyć ich można było w dziesiątkach a nie setkach. Podobnie przy zejściu do Kowańca zielonym szlakiem.

Po drodze minęło mnie też kilkunastu rowerzystów, w tym jedna osoba korzystająca z roweru elektrycznego 😉

Podobnie jak tydzień wcześniej, poza fragmentami z dużą ilością błota (zejście zielonym szlakiem), na szlaku brak utrudnień.

Uwaga: Należy pamiętać, że od tego roku, część szlaków w północnej części GPN (wcześniej był to okres od 17 kwietnia do 14 listopada) jest płatna przez cały rok. Cennik znajduje się na stronie parku (a także w licznych miejscach na wejściach do parku). Bilety można też kupić przez Internet.

Uwaga: Schronisko PTTK na Turbaczu wydaje obecnie posiłki jedynie na wynos. Możliwy jest też nocleg. Szczegóły można znaleźć na stronie www schroniska.

PowyżejKudłoń (po lewej) oraz Jaworzyna Kamienicka (po prawej), widok z polany pod szczytem Turbaczyk (28 maja 2021 roku, przed południem).

Dlaczego Turbaczyk

Na piątek początkowo zapowiadane były spore opady, które w czwartkowych wieczór zredukowano do przelotnych z prawdopodobieństwem około 20%. Mimo wszystko uznałem, że tak niepewny typ pogody nadaje się bardziej do eksploracji leśnych traktów niż do szukania rozległych widoków.

Stąd pomysł na kolejny punkt wejścia do Gorczańskiego Parku Narodowego (Potasznia) i szlak spacerowy, prowadzący w stronę polany Huciska. Dojść nim można do zielonego szlaku, którym z kolei przez Turbaczyk dotrzeć można do Czoła Turbacza i dalej na Turbacz.

Na leśnych duktach w tej części parku zwykle nie spotyka się dużo ludzi, przez co można się w pełni delektować przyrodą. Tak było i tym razem.

Powyżej: Rozkładający się fragment odłupanego pnia drzewa, przy szlaku zielonym, w okolicy szczytu Kopieniec (28 maja 2021 roku, przed południem).

Ciekawe miejsca przy trasie

[1] Potok Konina – https://pl.wikipedia.org/wiki/Konina_(potok).
[2] Szlak spacerowy „Konina Potasznia – Koninki Hucisko” – https://mapa-turystyczna.pl/trail/czerwony-szlak-spacerowy-konina-potasznia-koninki-hucisko-fr#49.58050/20.10738/14.
[3] Szczyt Basilka (1023 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Basilka.
[4] Szczyt Turbaczyk (1078 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Turbaczyk.
[5] Szczyt Czoło Turbacza (1258 m n.p.m) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Czo%C5%82o_Turbacza.
[6] Hala Turbacz – https://pl.wikipedia.org/wiki/Hala_Turbacz.
[7] Szałasowy Ołtarz – https://pl.wikipedia.org/wiki/Sza%C5%82asowy_O%C5%82tarz.
[8] Szczyt Turbacz (1310 m n.p.m.), najwyższe wzniesienie Gorców – https://pl.wikipedia.org/wiki/Turbacz.
[9] Schronisko PTTK na Turbaczu – https://pl.wikipedia.org/wiki/Schronisko_PTTK_na_Turbaczu. Strona www schroniska: https://turbacz.net/.
[10] Gorczański Park Narodowy – https://www.gorczanskipark.pl/.
[11] Polana Łukusowa – https://pl.wikipedia.org/wiki/Polana_%C5%81ukusowa.

Wpis przejrzany i aktualny na dzień: 2021-05-29. Wszystkie zdjęcia wykonane przez autora wpisu.

Zdjęcie tytułowe: Panorama Beskidu Wyspowego z Turbaczyka (28 maja 2021 roku, przed południem).