Pogoda i stan szlaków

Start wycieczki około godziny 8:10, na przystanku Lubomierz Przysłop. Niebo w większości bezchmurne, temperatura: kilka stopni powyżej zera. Przez cały czas wycieczki niewielkie zachmurzenie, chociaż z czasem przybywało wysokich chmur typu cirrus, tłumiących słońce. 

Wiejący od południa wiatr (momentami nieprzyjemnie zimny) oczyścił powietrze, przez co można było oglądać odległe pasma górskie na Słowacji (między innymi odległy o 125 km szczyt Kľak w Małej Fatrze). Również ośnieżone szczyty Tatr prezentowały się bardzo efektownie, dzięki kłębiącym się nad nimi chmurom.

W słońcu dało się odczuć na skórze, że za miesiąc będzie przesilenie letnie. Wystarczyło jednak, że zniknęło za chmurą albo mocniej powiał wiatr i warunki zdecydowanie nie dawały podstaw uznania, że lato jest tuż tuż.

Śniegu praktycznie nie było wcale, za wyjątkiem niewielkich ostańców, główne w lesie. Choć taka uwaga może wydać się dziwna, biorąc pod uwagę koniec maja, to tegoroczna zima przyniosła w końcu większe opady śniegu a i temperatury w kwietniu/maju były poniżej wieloletnich średnich. 

Przez to wegetacja była opóźniona o około 2-3 tygodnie w stosunku do ubiegłych lat. Co z kolei spowodowało, że na kilku małych polanach, pomiędzy Halą Długą a Polaną Wolnica ostało się całkiem sporo krokusów. W większości przy linii drzew, gdzie dopiero niedawno ustąpił śnieg. Dla porównania warto zauważyć, że zwykle maksimum kwitnięcia fioletowych kwiatków w Gorcach to końcówka kwietnia!

Mimo licznych opadów deszczu w ostatnich tygodniach i dopiero co stopionego śniegu, na szlaku (aż do schroniska) było raczej sucho. Droga w dół, do Nowego Targu już bardziej błotnista, ale trudno mówić tu o jakimś zaskoczeniu. 

Powyżej: Na szlaku spacerowym z doliny Kamienicy na Jaworzynę Kamienicką (21 maja 2021 roku, rano).

Mapa trasy

Ruch na szlaku i utrudnienia

Na parkingu na polanie Trusiówka stało zaparkowane kilka samochodów. Odcinek ścieżki edukacyjnej „Dolina Kamienicy”, odbijający od głównego szlaku bezludny. Do Polany Jaworzyna Kamienicka spotkałem łącznie cztery osoby (w tym trzy na rowerach). 

Natomiast, zgodnie z tradycją, im bliżej Turbacza tym gęściej na szlaku: kilka osób na polanie Jaworzyna Kamienicka i po drodze do schroniska PTTK. W okolicy szczytu Turbacza i pod schroniskiem łącznie kilkadziesiąt osób, choć liczbę podbijała wycieczka szkolna. Podobne ilości ludzi na całym zejściu do Kowańca.

Poza fragmentami z dużą ilością błota (zejście zielonym szlakiem), które można było w większości ominąć, na szlaku brak utrudnień.

Uwaga: Schronisko PTTK na Turbaczu wydaje obecnie posiłki jedynie na wynos. Możliwy jest za to nocleg. Szczegóły można znaleźć na stronie www schroniska.

PowyżejHala Turbacz i Czoło Turbacza (po prawej) oraz Turbacz (najwyższy po lewej), ponad Halą Długą (21 maja 2021 roku, około południa).

Dlaczego Turbacz doliną Kamienicy

W piątek w końcu pojawiła się szansa na słoneczną pogodę a ponieważ od kilku tygodni miałem przerwę, postanowiłem nie szarżować i pojechać w dobrze znane okolice.

Po poprzedniej wyprawie na Jaworzynę Kamienicką (wpis Jaworzyna Kamienicka) pozostało kilka niezakończonych spraw, jak choćby odwiedzenie jaskini Zbójecka Jama oraz brakujących kadrów w okolicy. 

Chciałem też kontynuować zwiedzanie ścieżek spacerowych, edukacyjnych i przyrodniczych w Gorcach i… nieśmiało liczyłem, że może jeszcze jakieś krokusy się gdzieś na polanach ostały 😉

PowyżejTatry z zielonego szlaku prowadzącego do Kowańca, w okolicy Bukowiny Waksmundzkiej (21 maja 2021 roku, po południu).

Ciekawe miejsca przy trasie

[1] Potok Kamienica – https://pl.wikipedia.org/wiki/Kamienica_(lewy_dop%C5%82yw_Dunajca).
[2] Ścieżka edukacyjna „Dolina Kamienicy” – https://www.gorczanskipark.pl/UserFiles/File/Kamienica%207-03%20akcep.pdf.
[3] Polana „Papieżówka” – https://pl.wikipedia.org/wiki/Papie%C5%BC%C3%B3wka.
[4] Szlak spacerowy z Rzek na Polanę Jaworzyna Kamienicka i do Zbójnickiej Jamy – https://mapa-turystyczna.pl/route?q=49.5672260,20.2189200;49.5496420,20.1537110#49.55078/20.18204/14.
[5] Polana Jaworzyna Kamienicka – https://pl.wikipedia.org/wiki/Polana_Jaworzyna_Kamienicka. Zobacz też wpis dedykowany polanie.
[6] Bulandowa Kapliczka – https://pl.wikipedia.org/wiki/Kapliczka_Bulandy.
[7] Szczyt Jaworzyna Kamienicka (1288 m n.p.m) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Jaworzyna_Kamienicka.
[8] Zbójnicka Jama – https://pl.wikipedia.org/wiki/Zb%C3%B3jnicka_Jama.
[9] Polana Wolnica – https://pl.wikipedia.org/wiki/Polana_Wolnica.
[10] Hala Długa – https://pl.wikipedia.org/wiki/Hala_D%C5%82uga.
[11] Szczyt Turbacz (1310 m n.p.m.), najwyższe wzniesienie Gorców – https://pl.wikipedia.org/wiki/Turbacz.
[12] Schronisko PTTK na Turbaczu – https://pl.wikipedia.org/wiki/Schronisko_PTTK_na_Turbaczu. Strona www schroniska: https://turbacz.net/.
[13] Gorczański Park Narodowy – https://www.gorczanskipark.pl/.
[14] Polana Łukusowa – https://pl.wikipedia.org/wiki/Polana_%C5%81ukusowa.

Wpis przejrzany i aktualny na dzień: 2021-02-25. Wszystkie zdjęcia wykonane przez autora wpisu.

Zdjęcie tytułowe: Krokusy na jednej z małych polan pomiędzy Halą Długą i Polaną Wolnica (21 maja 2021 roku, około południa).