Pogoda i stan szlaków

Początek około godziny 8:50 na przystanku Lubomierz Przysłop, niebo bezchmurne, temperatura: około zera (zejście do doliny skłoniło mnie do ubrania rękawiczek). Przez cały czas wycieczki słonecznie i bezchmurnie.

Tym razem przejrzystość powietrza w zupełnej opozycji do tego co było w piątek, 26 lutego (wpis Turbacz z Doliny Kamienicy). W konsekwencji Tatry prezentujące się doskonale a zasięg obserwacji ograniczony w zasadzie tylko tym co z trasy teoretycznie można dostrzec. Przykładowo widoczna Kopa na Słowacji, odległa o ponad 85 km.

Idąc zacienioną doliną Kamienicy i następnie szlakiem spacerowym przez las, chłodno. Później, kiedy słońce wyjrzało już zza krawędzi gór, ciepło i właściwie bez wiatru. W pełnej ekspozycji na słońce wręcz gorąco.

Śnieg na prawie całej długości trasy, od polany Trusiówka aż do asfaltu w Oleksówkach. Do Papieżówki śnieg ubity i bardzo zmrożony (miejscami tzw. beton). Natomiast od odejścia szlaku spacerowego zdecydowanie bardziej miękki. Od tego miejsca miałem ubrane rakiety (aż pod schronisko PTTK pod Turbaczem), więc trudniej mi określić na ile śnieg był kopny. 

Miejsca w których rakiety były najbardziej przydatne to polany i hale. Aczkolwiek głównie jeśli zeszło się z udeptanej ścieżki. Szlak do Zbójeckiej Jamy przez las, zdecydowanie dla rakiet, sądząc po głębokości śladów oraz tego, że od pewnego momentu się urwały (idący zawrócili). Podobnie ścieżka Trzy Kopce – Kiczora. Z kolei na Hali Młyńskiej zakopałem się w jednym miejscu pomimo posiadania rakiet.  

Dla odmiany na Hali Długiej śnieg bardzo wytopiony, widać było połacie gołej ziemi, choć w części bliższej schroniska więcej śniegu. Ogólnie w partiach grzbietowych na ścieżce grubość pokrywy miejscami ponad 60 cm. 

Samo dojście z pod schroniska PTTK na szczyt Turbacza, bez zmian – ubite i wydeptane. Z kolei droga do Nowego Targu to naprzemiennie śnieżna breja (południowe stoki), ubity śnieg, czasem drobne strumyki płynące po śniegu i miejscami lodzie. Przez ostatnie kilka dni breja rozprzestrzeniła się na nowe obszary i np. z polany Łukusowa śnieg zniknął praktycznie całkowicie.

Powyżej: Na szlaku spacerowym pomiędzy Doliną Kamienicy a Jaworzyną Kamienicką (3 marca 2021 roku, przed południem).

Mapa trasy

Ruch na szlaku i utrudnienia

Do schroniska pod Turbaczem minąłem łącznie dziesięć osób (przez prawie 5h) z czego część w dużej odległości. Natomiast okolice schroniska i szczytu to już dziesiątki osób. Przy czym i tak było to kilka razy mniej w porównaniu z piątkiem. Natężenie ruchu przy zejściu do osiedla Kowaniec podobnie mniejsze.

Na wyżej położonych polanach sporo zapadającego się śniegu co w połączeniu z silnie operującym słońce powodowało, że można było zakopać się nawet w rakietach. Poza tym żadnych widocznych utrudnień.

Uwaga: Schronisko PTTK na Turbaczu wydaje obecnie posiłki jedynie na wynos. Od 12 lutego za to możliwy jest nocleg. Szczegóły można znaleźć na stronach www schroniska – zostały podane na końcu tego wpisu.

Powyżej: Hala Długa (3 marca 2021 roku, po południu).

Dlaczego Jaworzyna Kamienicka

Na środę prognozowana była słoneczna pogoda z wysokimi (jak na obecną porę roku) temperaturami, sięgającymi ponownie +10 stopni, nawet na wysokościach sporo ponad 1000 m.

Spodziewałem się podobnych problemów ze śniegiem stąd pomysł na kolejną trasę w Gorcach, tym razem już w towarzystwie rakiet. W ramach odmiany chciałem przejść, niedawno otwarty po dłuższej przerwie, szlak spacerowy na Jaworzynę Kamienicką. Liczyłem też, że przejrzystość powietrza będzie dużo lepsza niż w poprzedni piątek. Stąd nadzieja na ładne panoramy z Polany Jaworzyna Kamienicka, Hali Młyńskiej i Hali Długiej.

Prawdopodobnie był to też dobry czas na Tatry ale tłumy, które się ostatnio w tamtym rejonie przewijają w połączeniu z rosnącym po południu zagrożeniem lawinowym, postawiły tamę tym zamiarom. Zamiast tego odwiedziłem najwyższy szczyt w Gorczańskim Parku Narodowym (zobacz wpis Parki Narodowe obejmują w Polsce również góry) i miałem okazję przyglądać się Tatrom z oddali 😉

Powyżej: Widok na Gorc (wieża widokowa na szczycie) z Polany Jaworzyna Kamienicka (3 marca 2021 roku, przed południem).

Ciekawe miejsca przy trasie

[1] Potok Kamienica – https://pl.wikipedia.org/wiki/Kamienica_(lewy_dop%C5%82yw_Dunajca).

[2] Ścieżka edukacyjna „Dolina Kamienicy” – https://www.gorczanskipark.pl/UserFiles/File/Kamienica%207-03%20akcep.pdf.

[3] Polana „Papieżówka” – https://pl.wikipedia.org/wiki/Papie%C5%BC%C3%B3wka.

[4] Szlak spacerowy z Rzek na Polanę Jaworzyna Kamienicka i do Zbójnickiej Jamy – https://mapa-turystyczna.pl/route?q=49.5672260,20.2189200;49.5496420,20.1537110#49.55078/20.18204/14.

[5] Polana Jaworzyna Kamienicka – https://pl.wikipedia.org/wiki/Polana_Jaworzyna_Kamienicka.

[6] Bulandowa Kapliczka – https://pl.wikipedia.org/wiki/Kapliczka_Bulandy.

[7] Szczyt Jaworzyna Kamienicka (1288 m n.p.m) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Jaworzyna_Kamienicka.

[8] Szczyt Kiczora (1282 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Kiczora_(Gorce).

[9] Hala Młyńska – https://pl.wikipedia.org/wiki/Hala_M%C5%82y%C5%84ska.

[10] Hala Długa – https://pl.wikipedia.org/wiki/Hala_D%C5%82uga.

[11] Szczyt Turbacz (1310 m n.p.m.), najwyższe wzniesienie Gorców – https://pl.wikipedia.org/wiki/Turbacz.

[12] Schronisko PTTK na Turbaczu – https://pl.wikipedia.org/wiki/Schronisko_PTTK_na_Turbaczu. Strona www schroniska: https://turbacz.net/.

[13] Gorczański Park Narodowy – https://www.gorczanskipark.pl/.

[14] Polana Łukusowa – https://pl.wikipedia.org/wiki/Polana_%C5%81ukusowa.

Wpis przejrzany i aktualny na dzień: 2021-03-05. Wszystkie zdjęcia wykonane przez autora wpisu.

Zdjęcie tytułowe: Tatry widziane z Hali Młyńskiej, pod szczytem Kiczory (3 marca 2021 roku, po południu).