Pogoda i stan szlaków

Start wycieczki około godziny 8:05, na przystanku Lubomierz Przysłop, zachmurzenie całkowite, temperatura: nieco powyżej zera. Prognozy z poprzedniego wieczora dawały około 25% szans na niewielkie opady. Jednakże praktyka pokazała, że prognozy pogody dla obszarów górskich, są o tej porze roku bardzo przybliżone. Nawet te, sięgające zaledwie kilka godzin w przyszłość.

W zasadzie cały dzień pogoda zmieniała się bardzo dynamicznie. Okresy całkowitego zachmurzenia były przeplatane epizodami, podczas których wyglądało słońce jak również opadem śniegu. Patrząc w niebo można było ujrzeć jak szybko nad grzbietami Gorców przemieszczają się niskie chmury. Od czasu do czasu dawał o sobie znać zimny wiatr, jednakże odczuwalny był głównie na otwartych terenach i w trakcie opadów śniegu.

Cztery razy (odpowiednio: przy dochodzeniu do polany Gorc Troszacki, na polanie Pustak, na przełęczy Borek i podczas przechodzenia przez Halę Turbacz) pojawiły się obfite opady śniegu, znacząco ograniczające widoczność (nawet do około 100 metrów). Dla odmiany w Kowańcu, gdzie temperatura była kilka stopni wyższa, padał deszcz ze śniegiem.

Początek trasy, od przełęczy Przysłop, błotnisty z niewielkimi płatami śniegu. Dopiero od końcówki podejścia na Jaworzynkę (zbliżając się do wysokości 1000 m n.p.m.) pokrywa ciągła, aż do szczytu Turbacza. Jedyne wyjątki od tego obrazu to fragmenty polany Podskały i niewielka część polany na przełęczy Borek.

Zupełnie odmienna sytuacja miała miejsce na zejściu w stronę Nowego Targu. Mimo, że spora część szlaku przebiega powyżej 1000 m n.p.m., śniegu jest tam dużo mniej, za to błota i płynącej wody w nadmiarze. Szczególnie widać to za Bukowiną Waksmundzką, gdzie obecne są już całe połacie terenu zupełnie pozbawione śniegu. Południowe wystawy, spory ruch i brak osłonięcia przed wiatrem ze strony Tatr, powodują tu dużo szybsze topnienie śniegu. Lodu wymagającego użycia raczków również brak.

Za to na grzbiecie Kudłonia sporo śniegu (norma to ponad 40 cm na ścieżce). Z wierzchu świeżego, stąd miejscami nawet w rakietach poruszanie się było trudne. Z kolei na mijanych polanach było 60 cm i więcej. Przykładowo w pobliżu szczytu Kudłonia znalazłem zapadlisko mające 80 cm, a dalej na szlaku widać było, ze ktoś zapadł się prawie na metr.

Na odcinku prowadzącym od przełęczy Borek do Hali Turbacz, lokalnie śnieg wytopiony zupełnie przez strumienie spływające z Mostownicy. W tych miejscach widać było ile go jest na ścieżce. Oczywiście również gdzie indziej zdarzały się fragmenty szlaku, gdzie śniegu było ledwie kilka centymetrów. Głównie w lesie ale też na wywianych miejscach polan.

Większość trasy z widocznymi śladami poprzednich wędrowców, aczkolwiek przysypanymi świeżym śniegiem. Na polanach miejscami praktycznie całkowicie zakryte. Za to od przełęczy Borek do Hali Turbacz liczne ślady głęboko odciśnięte w śniegu.

Trudno mi powiedzieć jak bardzo kopny był śnieg tego dnia, ponieważ od Gorca Troszackiego do schroniska miałem ubrane rakiety. Dodatkowo fragment od polany Podskały ma północną wystawę, przez co śnieg był zmrożony i ubity, a w lesie było go też odpowiednio mniej. Natomiast widząc jak głęboko zapadał się biegacz, którego spotkałem na Hali Turbacz, można śmiało powiedzieć, że w warunkach jakie panowały tamtego dnia, rakiety / narty były zdecydowanie zalecane, szczególnie na polanach.

Samo dojście spod schroniska PTTK na szczyt Turbacza, ponownie bezproblemowe – ubite i wydeptane.

Powyżej: Na polanie Pod Jaworzynką. W oddali widoczny szczyt Mogielica i ośnieżona polana Stumorgowa (23 kwietnia 2021 roku, ranem).

Mapa trasy

Ruch na szlaku i utrudnienia

Pierwszego turystę (biegacza) spotkałem dopiero na Hali Turbacz. Kolejnych w okolicy schroniska i na samym szczycie a później przy zejściu do Kowańca. Łącznie minąłem około 30 osób, przy czym przez zdecydowaną większość czasu (5,5 godziny!) na moim szlaku nie było żywego ducha.

Głównym utrudnieniem na trasie tego dnia, były opady śniegu i wiążące się z nimi ograniczenia widoczności. Szczególnie na dużych polanach, przy przysypanych śladach, wymagało to choć podstawowej znajomości terenu. Z kolei w miejscach, gdzie zalegało dużo śniegu, problematyczne na dłuższą metę było poruszanie się bez rakiet / nart. Dotyczy to głównie odcinka Gorc Troszacki – Hala Turbacz.

Uwaga: Od 21 kwietnia do 15 maja, szereg szlaków w obrębie Gorczańskiego Parku Narodowego, jest zamkniętych od zachodu słońca do godziny po jego wschodzie. 1 maja oznacza to mniej więcej czas od 19:57 wieczorem do 6:18 rano. Z kolei dla 15 maja zamknięcie będzie obowiązywało od około 20:17 wieczorem do 5:56 rano. Powodem jest ochrona gatunków rzadkich. Więcej informacji na stronie www parku.

Uwaga: Schronisko PTTK na Turbaczu wydaje obecnie posiłki jedynie na wynos. Do 3-ciego maja schronisko nie świadczy usług noclegowych. Szczegóły można znaleźć na stronach www schroniska.

Powyżej: Polana Gorc Troszacki, widok w stronę szczytu Kudłoń podczas opadu śniegu (26 lutego 2021 roku, przed południem).

Dlaczego Kudłoń i Turbacz

Piątek zapowiadał się pochmurnie z niewielką szansą na opad śniegu. Przy tym poniżej 1000 m n.p.m. temperatura wskazywała na deszcz a poprzednie dni na niewielką ilość śniegu, który tam pozostał. Dla kontrastu w górach wysokich zapowiadały się na tyle trudne warunki (lawinowo, widoczność, ilość śniegu), że nie warto było ryzykować.

Ponieważ wrócił do „menu” najwcześniejszy bus (o godzinie 6:45) w kierunku Szczawnicy, kierunek: Gorce wydawał się oczywisty.

A jako, że warianty doliną Kamienicy, na Gorc i na Jaworzynę Kamienicką, były realizowane w poprzednich tygodniach, tym razem wybór padł na żółty szlak grzbietem Kudłonia.

PowyżejNa żółtym szlaku pomiędzy Przełęczą Borek i Halą Turbacz (23 kwietnia 2021 roku, około południa).

Ciekawe miejsca przy trasie

[1] Szczyt Jaworzynka (1026 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Jaworzynka_Lubomierska.

[2] Polana Podskały – https://pl.wikipedia.org/wiki/Podska%C5%82y.

[3] Polana Adamówka – https://pl.wikipedia.org/wiki/Polana_Adam%C3%B3wka.

[4] Szczyt Gorc Troszacki (1235 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Gorc_Troszacki.

[5] Polana Gorc Troszacki – https://pl.wikipedia.org/wiki/Polana_Gorc_Troszacki.

[6] Szczyt Kudłoń (1274 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Kud%C5%82o%C5%84.

[7] Polana Pustak – https://pl.wikipedia.org/wiki/Polana_Pustak.

[8] Polana Przysłopek – https://pl.wikipedia.org/wiki/Polana_Przys%C5%82opek.

[9] Przełęcz Borek – https://pl.wikipedia.org/wiki/Prze%C5%82%C4%99cz_Borek.

[10] Hala Turbacz – https://pl.wikipedia.org/wiki/Hala_Turbacz.

[11] Szałasowy Ołtarz – https://pl.wikipedia.org/wiki/Sza%C5%82asowy_O%C5%82tarz.

[12] Szczyt Turbacz (1310 m n.p.m.), najwyższe wzniesienie Gorców – https://pl.wikipedia.org/wiki/Turbacz.

[13] Schronisko PTTK na Turbaczu – https://pl.wikipedia.org/wiki/Schronisko_PTTK_na_Turbaczu. Strona www schroniska: https://turbacz.net/.

[14] Szczyt Bukowina Waksmundzka (1103 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Bukowina_Waksmundzka.

Wpis przejrzany i aktualny na dzień: 2021-04-26. Wszystkie zdjęcia wykonane przez autora wpisu.

Zdjęcie tytułowe: Polana Przysłopek, w tle Mostownica (najwyższa, na środku) oraz Turbacz (nieco na lewo, w oddali). Jeden z krótkich epizodów, kiedy świeciło słońce (23 kwietnia 2021 roku, przed południem).