Pogoda i stan szlaków

Początek wycieczki około godziny 8:45, na parkingu w Międzybrodziu Żywieckim. Niebo z niewielką ilością chmur, temperatura w okolicy 20 stopni Celsjusza. W kolejnych godzinach nieco cieplej, z podobnym zachmurzeniem, rosnącym w godzinach popołudniowych. W lesie, kiedy słońce zakryły chmury i lekko powiało, temperatura odczuwalna kilka stopni niższa.

Widoczność ograniczona przez wilgoć w powietrzu, aczkolwiek Mała Fatra (68 km do Wielkiego Krywania) z góry Żar widoczna na horyzoncie.

Szlak suchy, w zasadzie bez błota. Patrząc na prognozy sprzed kilku dni, zwiastujące opady deszczu przez praktycznie cały tydzień, zdecydowanie można mówić o szczęściu i cieszyć się z pomyłki modeli meteorologicznych.

Powyżej: Kotlina Żywiecka widziana spod szczytu Żar. W oddali Beskid Żywiecki (4 czerwca 2021 roku, rano). Szlak czarny prowadzi po lewej stronie torów, jak widać część osób wybiera podejście „w słońcu”, bezpośrednio po stoku.

Mapa trasy

Ruch na szlaku i utrudnienia

Na podejściu czarnym szlakiem na górę Żar, około 10 osób (część wchodzi bezpośrednio po stoku, z drugiej strony torów). Co ciekawe mijające nas wagoniki kolejki też raczej pustawe. Oczywiście na szczycie ilość osób liczona już w dziesiątkach, a wraz z upływem czasu wagoniki zaczęły dostarczać większe ilości turystów, którzy zdążyli się do tego czasu dobudzić 😉

Im dalej od góry Żar, tym ruch mniejszy, aczkolwiek w sumie minęliśmy grubo ponad setkę osób. Luźno zrobiło się dopiero po odbiciu na niebieski szlak. Można było też zauważyć, że część turystów traktowało przebieg szlaków dość swobodnie, co nuż korzystając ze „skrótów”. Czasem ze szkodą dla siebie, mijając ciekawe widokowo miejsca 😉 Kilka osób na rowerach.

Na trasie brak jakichkolwiek utrudnień. Warto jednakże zwrócić uwagę na słabe oznaczenie podejścia czarnym szlakiem na Żar (szczególnie przed dolną stacją kolejki). Niemniej biorąc pod uwagę, że cały czas widzimy szczyt a ścieżka później prowadzi przy torach, trudno nazwać to jakimś poważnym problemem.

PowyżejNa niebieskim szlaku pomiędzy Wielką Cisową Grapą a Jaworzyną (4 czerwca 2021 roku, po południu).

Dlaczego Żar

Okolice Bożego Ciała to termin, kiedy zdecydowanie należy unikać popularnych turystycznie miejsc. A co zrobić jeśli jest pogoda i ciągnie w góry? Wybrać miejsce, gdzie pojedzie mniej ludzi 🙂 Jeśli da się dojechać szybko i o rozsądnie wczesnej porze, tym lepiej.

Ponieważ pojawiła się możliwość rodzinnej wycieczki samochodowej z Śląska, dość naturalnym wyborem był Beskid Śląski lub Beskid Mały. Prawie 11 lat temu, podczas jednej z pierwszych samodzielnych górskich eskapad (Czupel i Magurka Wilkowicka), mój wzrok przykuł zbiornik przy elektrowni pompowo-szczytowej na górze Żar. Uznałem, że teraz nadszedł czas na przyjrzenie się mu z bliska.

Na górę można wjechać kolejką linowo – torową, co teoretycznie powinno niestety znaczącą zwiększyć ruch w okolicy. Na szczęście, jak to często bywa, większość osób, korzystających z tego udogodnienia ogranicza swoją aktywność do bezpośredniego sąsiedztwa górnej stacji 😉 Tak było również tym razem.

Z punktu widzenia turysty pieszego, dodatkowym urozmaiceniem wędrówki w tych okolicach są szybowce, wynoszone ze znajdującego się na zboczach góry Żar, lotniska sportowego. Z racji dobrej pogody okazji do tego typu obserwacji (i fotografowania) było aż nadto.

PowyżejStok i kolejka na Żar, widok z żółtego szlaku schodzącego do Międzybrodzia Żywieckiego (4 czerwca 2021 roku, po południu).

Ciekawe miejsca przy trasie

[1] Kolej linowo-terenowa Góra Żar – https://www.pkl.pl/gora-zar/gora-zar.html.
[2] Szczyt Żar (761 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBar_(761_m).
[3] Elektrownia Porąbka-Żar – https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownia_Por%C4%85bka-%C5%BBar.
[4] Jezioro Międzybrodzkie – https://pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_Mi%C4%99dzybrodzkie.
[5] Szczyt Kiczera (827 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Kiczera_(Beskid_Ma%C5%82y).
[6] Szczyt Jaworzyna (861 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Jaworzyna_(861_m).
[7] Lotnisko „Żar” – https://pl.wikipedia.org/wiki/Lotnisko_%C5%BBar.
[8] Kamienny szałas pod Wielką Cisową Grapą – http://www.wgmedia.eu/aktualnosci/natura/4692-kamienny-szalas-pod-wielka-cisowa-grapa.

Wpis przejrzany i aktualny na dzień: 2021-06-06. Wszystkie zdjęcia wykonane przez autora wpisu.

Zdjęcie tytułowe: Zbiornik elektrowni pompowo-szczytowej na górze Żar. Widoczne za nim pasmo Magurki Wilkowickiej a w oddali Baraniej Góry z najwyższym wzniesieniem (w środku zdjęcia), tj. szczytem Skrzyczne (4 czerwca 2021 roku, około południa).