Pogoda i stan szlaków

Początek wycieczki, około godziny 8:30 na przystanku Konina Halama, podobnie jak w przypadku poprzedniego wyjścia na Turbaczyk. Niebo z niewielką liczbą chmur, temperatura około 10 stopni Celsjusza. Z upływem czasu większe ilości chmur, przy czym cały czas można było liczyć na słońce wyłaniające się pomiędzy nimi.

Widoczność przyzwoita, z Turbacza można było dostrzec Małą Fatrę (około 88 km do Wielkiego Krywania). Również Tatry prezentowały się wyraźnie, mimo sporej ilości chmur, które się nad nimi rozwinęły.

Ogólnie pogoda dużo lepsza niż jeszcze kilka dni temu prognozowano (miało padać codziennie). Istotnie cieplej i bardziej słonecznie w stosunku do poprzedniego wyjścia w góry.

 

Powyżej: Na szlaku spacerowym pomiędzy Koniną a Przełęczą Borek (2 czerwca 2021 roku, rano).

Mapa trasy

Ruch na szlaku i utrudnienia

Do Hali Turbacz spotkałem jedną osobę. Turbacz i okolice schroniska to kilkadziesiąt osób, przy czym wyraźnie mniej niż kilka dni wcześniej. Cała reszta trasy to łącznie około kilkadziesiąt osób.

Szlak w większości suchy, dużo błota tylko na fragmentach zejścia zielonym szlakiem do Kowańca oraz na ścieżce partyzanckiej. Ta ostatnia nie dość, że jest mocno rozjechana przez ciągniki (na sporej długości), to na dodatek fatalnie oznaczona. Biorąc pod uwagę problemy z zasięgiem w telefonie w tym rejonie, lepiej mieć przygotowane klasyczne mapy i w ten sposób nawigować.

Jeśli mowa o orientacji to również w przypadku ścieżki edukacyjnej z Łopusznej na Jankówki należy zachować czujność. Na polanach szlak jest praktycznie nie wydeptany a kierunek wskazują tam jedynie drogowskazy. Faktem jest, że dość gęsto rozlokowane, niemniej np. na polanie Wysznia można się dać zwieść dużo bardziej rzucającym się w oczy lokalnym ścieżkom, które nie są częścią szlaku.

Uwaga: Schronisko PTTK na Turbaczu wydaje obecnie posiłki jedynie na wynos. Za to możliwy jest nocleg. Szczegóły można znaleźć na stronie www schroniska.

PowyżejTatry, ponad Halą Długą (2 czerwca 2021 roku, około południa).

Dlaczego Kiczora

Tydzień, który miał być deszczowy, nagle zaczął wyglądać bardzo pozytywnie. Ponieważ kolejny dni miały upłynąć pod znakiem długiego weekendu (czyli tłoku na szlakach), postanowiłem skorzystać z okazji i ruszyć w góry wcześniej.

Jednocześnie pozostało nadal sporo do nadrobienia w kwestii formy, postanowiłem więc kontynuować eksplorację szlaków spacerowych i ścieżek edukacyjnych w Gorcach. Dodatkowej motywacji dostarczył fakt, że pierwsza wycieczka w tym miesiącu podbijała wynik serii miesięcy z przynajmniej jednym wyjazdem do okrągłej liczby: 50 🙂

Jak widać na mapie, nie była to typowa wycieczka, której trasę mógłbym komuś z czystym sercem polecić. Ponieważ chciałem zobaczyć jak najwięcej nowych (dla mnie) miejsc w obrębie Gorców, ma ona wiele pętli i odbić od głównego szlaku. Co w praktyce przełożyło się (z odcinkami dojściowymi) na prawie 32 km i prawie 1400 m podejść. W tym stosunkowo stromego w końcówce wycieczki.

I tak rozpoczynając ponownie (zobacz wpis Turbaczyk) szlakiem spacerowym z Koniny, postanowiłem tym razem obejrzeć jego fragment prowadzący na Przełęcz Borek. Do tej pory siedząc na ławce na przełęczy, widywałem turystów, którzy pojawiali się nagle „z boku”, tym razem mogłem się osobiście przekonać skąd nadchodzili.

Jednakże najwięcej „nowego” czekało na mnie na ścieżkach już po odbiciu od Głównego Szlaku Beskidzkiego. Niektóre z nich okazały się ciekawsze (szlak na polanę Żubrowisko, ścieżka z Łopusznej na Jankówki) inne zdecydowanie mniej (ścieżka partyzancka na Turbacz). Niemniej każdą z nich warto było choć raz przejść.

PowyżejKaskady na potoku Łopuszanka, przy szlaku spacerowym prowadzącym na polanę Żubrowisko (2 czerwca 2021 roku, po południu).

Ciekawe miejsca przy trasie

[1] Potok Konina – https://pl.wikipedia.org/wiki/Konina_(potok).
[2] Szlak spacerowy „Konina Potasznia – Przełęcz Borek” – https://mapa-turystyczna.pl/trail/czerwony-szlak-spacerowy-konina-potasznia-przelecz-borek-fm#49.56897/20.14148/14.
[3] Przełęcz Borek – https://pl.wikipedia.org/wiki/Prze%C5%82%C4%99cz_Borek.
[4] Hala Turbacz – https://pl.wikipedia.org/wiki/Hala_Turbacz.
[5] Szałasowy Ołtarz – https://pl.wikipedia.org/wiki/Sza%C5%82asowy_O%C5%82tarz.
[6] Szczyt Turbacz (1310 m n.p.m.), najwyższe wzniesienie Gorców – https://pl.wikipedia.org/wiki/Turbacz.
[7] Schronisko PTTK na Turbaczu – https://pl.wikipedia.org/wiki/Schronisko_PTTK_na_Turbaczu. Strona www schroniska: https://turbacz.net/.
[8] Gorczański Park Narodowy – https://www.gorczanskipark.pl/.
[9] Szczyt Kiczora (1282 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Kiczora_(Gorce).
[10] Hala Młyńska – https://pl.wikipedia.org/wiki/Hala_M%C5%82y%C5%84ska.
[11] Polana Zielenica – https://pl.wikipedia.org/wiki/Zielenica_(Gorce).
[12] Polana Jankówki – https://pl.wikipedia.org/wiki/Jank%C3%B3wki.
[13] Ścieżka edukacyjna „Z Łopusznej na Jankówki” – https://mapa-turystyczna.pl/trail/sciezka-edukacyjna-z-lopusznej-na-jankowki-fu#49.51595/20.13427/14.
[14] Polana Żubrowisko – https://malopolska.szlaki.pttk.pl/2156-pttk-malopolska-zubrowisko.
[15] Ścieżka edukacyjna „Partyzancką ścieżką na Turbacz” – https://mapa-turystyczna.pl/trail/sciezka-edukacyjna-partyzancka-sciezka-na-turbacz-3c#49.53228/20.11322/14.
[16] Polana Łukusowa – https://pl.wikipedia.org/wiki/Polana_%C5%81ukusowa.

Wpis przejrzany i aktualny na dzień: 2021-06-05. Wszystkie zdjęcia wykonane przez autora wpisu.

Zdjęcie tytułowe: Pasmo Lubania widziane spod Kiczory, z czerwonego szlaku przebiegającego krawędzią Hali Młyńskiej (2 czerwca 2021 roku, po południu).