Pogoda i stan szlaków

Początek wycieczki o 10:15 na parkingu obok kaplicy św. Rocha w Krościenku (koszt parkingu: 10 PLN). Słońce świecące pomiędzy chmurami, temperatura lekko poniżej 0 stopni. W trakcie przejazdu do Krościenka szczyty zakryte niskimi chmurami (np. Szczebel przed Mszaną Dolną czy też Gorc widziany z przełęczy Przysłop). Wraz z upływem czasu coraz mniej słońca. W okolicach godziny 13 już tylko lekko prześwitujące przez chmury, które skutecznie ograniczały widzialność do maksimum kilkunastu kilometrów.

W takiej sytuacji nie było mowy o dojrzeniu Tatr o Babiej Górze nie wspominając. Wieża widokowa na Lubaniu widoczna tylko okresowo, kiedy obłok wiszący nad grzbietem Gorców nieco się przesuwał. Po godzinie 14 opad śniegu, zwiększający z czasem intensywność i zmniejszający widzialność do mniej więcej 2-3 km.

O dziwo na platformie widokowej na Okrąglicy (najwyższy punkt Trzech Koron) praktycznie bezwietrznie. Podobnie zresztą przez pozostały czas wycieczki – wiatr praktycznie nieodczuwalny.

Biało na całej długości trasy, począwszy od Krościenka. Szlak przetarty, śnieg ubity, miejscami śliski (szczególnie na bardziej stromych fragmentach) bez zapadania się. Natomiast poza szlakiem grubość pokrywy śnieżnej od 10 cm pośród drzew do nawet 50 cm na polanach.

Raki / raczki na większości trasy nie wymagane aczkolwiek przydatne, szczególnie na fragmencie niebieskiego szlaku od kasy punktu widokowego do Zamku Pienińskiego. Jednakże przy schodach prowadzących do ruin można zaryzykować twierdzenie, że wspomaganie kolcami wręcz niezbędne.

Powyżej: Początek podejścia do Toporzyska, widok w stronę Beskidu Sądeckiego (29 stycznia 2021 roku, przed południem).

Mapa trasy

Ruch na szlaku i utrudnienia

Do przełęczy Szopka na szlaku pustki. Podejście do okolicy kasy już z kilkoma mijanymi turystami. Natomiast na platformie widokowej nieco tłocznie – przez kilkanaście minut przewinęło się przez nią około 20 osób.

Uwaga: Po kilkuletniej przerwie dojście do Zamku Pienińskiego nie jest już zagrodzone i na teren ruin można wejść. Niemniej prace na jego terenie nie zostały jeszcze zakończone (https://24tp.pl/n/75288). Wejście na szczyt Okrąglicy jest do 20 kwietnia bezpłatne (więcej na ten temat we wpisie Niektóre szczyty w polskich górach są płatne).

PowyżejWidok na przełom Dunajca z platformy na najwyższym wierzchołku Trzech Koron, Okrąglicy (29 stycznia 2021 roku, po południu).

Ciekawe miejsca przy trasie

[1] Pieniński Potok – https://pl.wikipedia.org/wiki/Pieni%C5%84ski_Potok.

[2] Przełęcz Szopka (779 n n.p.m.), ciekawy widok na Tatry – https://pl.wikipedia.org/wiki/Prze%C5%82%C4%99cz_Szopka.

[3] Szczyt Trzy Korony, w szczególności Okrąglica na której znajduje się platforma widokowa (982 m n.p.m) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Trzy_Korony_(szczyt).

[4] Polana Koszarzyska – https://pl.wikipedia.org/wiki/Koszarzyska_(Pieniny).

[5] Zamek Pieniński, po dłuższej przerwie możliwe jest ponowne wejście na teren ruin zamku – https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Pieni%C5%84ski.

 

Dunajec w okolicy Czerwonego Klasztoru

Wpis przejrzany i aktualny na dzień: 2021-01-30. Wszystkie zdjęcia wykonane przez autora wpisu.

Zdjęcie tytułowe: Widok na Dunajec w okolicy Czerwonego Klasztoru z pomostu prowadzącego na szczyt Okrąglicy (29 stycznia 2021 roku, po południu).