Pogoda i stan szlaków

Start około godziny 7:30 na przystanku w Pcimiu z delikatnym opadem śniegu, rosnącym w miarę zbliżania się do lasu. Z krótkimi przerwami sypało do około 11, momentami duże płaty śniegu. Przy zejściu z Kudłaczy pomiędzy chmurami zaczęło przebijać słońce. 

Cały dzień zimno (prognozowane było około -10 na szczycie), z niewielkim wiatrem tylko na grzbiecie Lubomira.

Śnieg na drodze już w Pcimiu. Na czarnym szlaku na Banię sporo świeżego puchu, szlak nieprzetarty. Również fragment przebiegający drogą na Kudłacze zasypany aczkolwiek poza końcówką (za ostatnim parkingiem) bez problemu przejezdny. Przy powrocie (po południu) droga odśnieżona przez pług do samego schroniska, niżej posypana solą.

Podobnie cały odcinek do Lubomira (szlak czerwony) nieprzetarty. W większości widoczne delikatnie ślady sprzed bieżących opadów.

W lesie drzewa oblepione świeżym, mokrym śniegiem. Miejscami gałęzie obciążone jego ciężarem mocno wygięte do ziemi – konieczne mało kłopotliwe omijanie. Ławki na punkcie widokowy pomiędzy Lubomirem a szczytem Trzy Kopce, pokryte ponad 20-sto centymetrową warstwą śniegu.

Powyżej: Na czerwonym szlaku w okolicy szczytu Łysiny (15 stycznia 2021 roku, przed południem).

Mapa trasy

Ruch na szlaku i utrudnienia

Pierwszych turystów spotkałem wracając już z Lubomira w stronę Kudłaczy – łącznie kilka osób. Więcej ludzi dopiero w okolicy schroniska. Kilkanaście osób z dziećmi podchodzące od parkingów w stronę PTTK.

Odcinek czarnego szlaku przez Banię znowu praktycznie samotnie (dwie osoby dopiero przy wejściu do lasu w Pcimiu), aczkolwiek można było dostrzec ślady ludzi oraz sanek, których rano nie było. 

Uwaga: Schronisko na Kudłaczach wydaje obecnie posiłki jedynie na wynos. Obserwatorium na Lubomirze w związku z sytuacją epidemiczną tymczasowo zawiesiło działalność.

PowyżejLubomir widziany z czarnego szlaku na południe od szczytu Bani (15 stycznia 2021 roku, po południu).

Ciekawe miejsca przy trasie​

[1] Szczyt Bania (611 m n.p.m.) z południowych zboczy zalesionego wierzchołka widok na Szczebel, Luboń Wielki i (przy dobrej pogodzie) fragment grani Tatr- https://pl.wikipedia.org/wiki/Bania_(Pasmo_Lubomira_i_%C5%81ysiny).

[2] Schronisko PTTK na Kudłaczach – https://pl.wikipedia.org/wiki/Schronisko_PTTK_na_Kud%C5%82aczach.

[3] Symboliczna mogiła żołnierzy AK, na podejściu do Łysiny, od strony Kudłaczy, około 100 metrów od szlaku. Drogę wskazuje znak na drzewie – https://malopolska.szlaki.pttk.pl/1649-pttk-malopolska-symboliczne-mogily-zolnierzy-ak.

[4] Szczyt Łysina (891 m n.p.m.), drugi co do wysokości szczyt pasma Lubomira i Łysiny,  zalesiony wierzchołek około 50 metrów od szlaku – https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ysina_(Beskid_Wyspowy).

[5] Szczyt Lubomir (904 m n.p.m.), najwyższe wzniesienie Beskidu Makowskiego (choć panują w tej materii pewne kontrowersje) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Lubomir_(szczyt).

[6] Obserwatorium astronomiczne na Lubomirze – https://pl.wikipedia.org/wiki/Obserwatorium_Astronomiczne_im._Tadeusza_Banachiewicza_na_Lubomirze.

Wiata obok obserwatorium na Lubomirze

Wpis przejrzany i aktualny na dzień: 2021-04-11. Wszystkie zdjęcia wykonane przez autora wpisu.

Zdjęcie tytułowe: Wiata naprzeciwko obserwatorium na Lubomirze (15 stycznia 2021 roku).