Pogoda i stan szlaków

Wyjście na szlak w Lubomierzu około 7:35. Koniec na przystanku „Kowaniec – Pętla”, około 14:00. Od samego rana słonecznie ale ze sporą ilością chmur, rosnącą do południa. Po godzinie 13-stej ponownie przewaga słońca, która utrzymała się aż do wieczora.

Rano rześko, później dużo zależało od tego czy akurat świeciło słońce czy zaszło za chmury. W pierwszym przypadku robiło się bardzo ciepło, w drugim, szczególnie jak dodatkowo zawiał chłodny wiatr, przydawały się dodatkowe warstwy. Cały dzień bez opadów.

Widoczność wbrew pozorom nienajgorsza. Tatry, Beskid Sądecki, Pieniny i Beskid Żywiecki. Z bardziej odległych szczytów, widocznych przy zejściu z Turbacza, można wymienić: Veľký Choč (Góry Choczańskie, 69 km), Veľký Rozsutec (Mała Fatra, 80 km), Paráč (Magura Orawska, 68 km), Úšust (Beskidy Orawskie, 68 km).

Odcinek czarnego szlaku ponad Lubomierzem z mokrą trawą. W lesie od czasu do czasu trochę błota.

Powyżej: Na szlaku czarnym, nad Lubomierzem. Od prawej Jasień, Kiczora i dalej Ćwilin (z charakterystyczną polaną podszczytową). Zdjęcie zrobione 5 listopada 2021 roku, rano.

Mapa trasy i możliwości dotarcia

Dojazd do Lubomierza (konkretnie na przystanek „Lubomierz UPT”) z Krakowa z wykorzystaniem kursu na Szczawnicę (6:10 z MDA, obsługiwany przez Szwagropol). Chcą dotrzeć tu bezpośrednio można skorzystać z każdego kursu na kierunku: Szczawnica.

Z Kowańca (przystanek „Nowy Targ Kowaniec Pętla”) autobusem w okolice Dworca Autobusowego (przy centrum handlowym „Dekada”). Kursują tu zasadniczo dwie linie: „2” i „4”. Pierwszy z nich podjeżdża pod Dworzec Autobusowy, natomiast jadąc linią „4” należy wysiąść na przystanku „Krzywa MOK” i przejść około 300 metrów.

Pełny rozkład jazdy autobusów w Nowym Targu jest dostępny na stronie www MZK i warto go przestudiować, ponieważ z racji obsługi ruchu „szkolnego”, część z kursów ma nieco inną trasę i nietypowe godziny odjazdów.

Powrót do Krakowa z Nowego Targu z wykorzystaniem busów przyjeżdżających z Zakopanego. W godzinach popołudniowych można liczyć na kilkanaście kursów obsługiwanych głównie przez Szwagropol i Majer/Max Bus. Warto sprawdzić wcześniej godziny odjazdów, żeby nie trafić na dłuższe okienko podczas którego nic nie jedzie. Chociaż trzeba również pamiętać, że z racji korków w okolicach Zakopanego, busy są czasem znacznie spóźnione.

Ruch i utrudnienia na szlaku

Od chwili jak wysiadłem z busa w Lubomierzu aż do Hali Turbacz – nikogo na szlaku, nawet jeśli uwzględniać mieszkańców okolicznych wiosek. Na szczycie Turbacza również luźno, kolejne osoby dopiero w czasie zejścia do schroniska (kilka). W samym schronisku i przed nim kilkanaście osób. Na zejściu do Nowego Targu również puściutko, pojedynczy turyści.

Z utrudnień, oprócz błotnej klasyki, przede wszystkim należy wskazać na bardzo kiepsko oznaczony fragment czarnego szlaku ponad Lubomierzem (przed wejściem w las). Oznaczeń brakuje przede wszystkim tam, gdzie pojawiają się rozejścia polnych dróg, ta właściwa wcale nie jest najbardziej intuicyjna. I mówię to z perspektywy później jesieni, kiedy roślinność jest mocno przerzedzona.

Powyżej: Na polanie Pustak. W centrum Mostownica, dalej po lewej Turbacz. Zdjęcie zrobione 5 listopada 2021 roku, przed południem.

Dlaczego Kudłoń

Na Kudłoniu byłem wielokrotnie, ale szlakiem czarnym, schodzącym do Lubomierza szedłem ostatni raz we wrześniu 2013 roku. Od tamtego czasu omijałem go szerokim łukiem a to z powodu pobłądzenia przy zejściu nim do szosy. Fatalne oznakowanie w połączeniu z wysoką trawą i… trzeba było schodzić na około 🙂 Co ciekawe nie tylko ja miałem problem.

Korzystając z przyzwoitej pogody (choć znowu miało nieco wiać), postanowiłem dać temu fragmentowi szlaku jeszcze jedną szansę. Ale tym razem od drugiej strony, tj. zaczynając w Lubomierzu. Obyło się bez przygód, chociaż trudno powiedzieć, że szło się jak po sznurku.

Na plus bardzo kojąca pustka, na minus schronisko do którego wszedłem po długiej przerwie a które postanowiło iść „z duchem czasu”. Kartki pocztowe zniknęły (są ładne ale kartkopodobne obiekty, przedstawiające schronisko, po 2 PLN) ale osobne, duże stoisko zyskały magnesy, odznaki i kubki. Fajnie, lubię magnesy, ale za 15 PLN? A na koniec 2 PLN za toaletę. Niestety nie pamiętam już jak to wyglądało przed pandemią ale wydaje mi się, że kiedyś była bezpłatna. Może chociaż dla tych co jedzą tam obiad? 🙂

Powyżej: Polana Przysłopek, pomiędzy Kudłoniem a Przełęczą Borek. Zdjęcie zrobione 5 listopada 2021 roku, przed południem.

Ciekawe miejsca przy trasie

[1] Kudłoński Baca – https://pl.wikipedia.org/wiki/Kud%C5%82o%C5%84ski_Baca.
[2] Polana Kudłoń – https://pl.wikipedia.org/wiki/Polana_Kud%C5%82o%C5%84.
[3] Szczyt Kudłoń (1274 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Kud%C5%82o%C5%84.
[4] Polana Pustak – https://pl.wikipedia.org/wiki/Polana_Pustak.
[5] Polana Przysłopek – https://pl.wikipedia.org/wiki/Polana_Przys%C5%82opek.
[6] Przełęcz Borek – https://pl.wikipedia.org/wiki/Prze%C5%82%C4%99cz_Borek.
[7] Hala Turbacz – https://pl.wikipedia.org/wiki/Hala_Turbacz.
[8] Szałasowy Ołtarz – https://pl.wikipedia.org/wiki/Sza%C5%82asowy_O%C5%82tarz.
[9] Szczyt Turbacz (1310 m n.p.m.), najwyższe wzniesienie Gorców – https://pl.wikipedia.org/wiki/Turbacz.
[10] Schronisko PTTK na Turbaczu – https://pl.wikipedia.org/wiki/Schronisko_PTTK_na_Turbaczu. Strona www schroniska: https://turbacz.net/.
[11] Szczyt Bukowina Miejska (1143 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Bukowina_Miejska.
[12] Dziubasówki – https://pl.wikipedia.org/wiki/Dziubas%C3%B3wki.

Wpis przejrzany i aktualny na dzień: 2021-11-05. Wszystkie zdjęcia wykonane przez autora wpisu.

Zdjęcie tytułowe: Kudłoń widziany w okolic schroniska PTTK na Turbaczu. Po lewej w oddali Mogielica. Zdjęcie zrobione 5 listopada 2021 roku, przed południem.