Pogoda i stan szlaków

Start około godziny 7:25, na przystanku w Rabce Zdrój (dworzec busów), niebo praktycznie całkowicie zachmurzone, temperatura około 0°C (wg stacji meteo przy Parku Zdrojowym). Później słońce momentami przebijało przez chmury a na horyzoncie można było nawet dostrzec niewielkie fragmenty niebieskiego nieba. Przed godziną 12-stą w Rabce zaczął delikatnie padać deszcz, temperatura wzrosła w międzyczasie do około 4°C.

Cały czas też mocno wiało. Między drzewami było to mniej zauważalne, chociaż momentami sypało z nich śniegiem. Jednakże na polanach wiatr był już bardzo dokuczliwy, obniżając istotnie temperaturę odczuwalną.

Śnieg na całej długości trasy od Rabki do Bacówki PTTK na Maciejowej (znajdujące się notabene na polanie Przysłop). Początek drogi po pozostawieniu zabudowań, po zmrożonym śniegu, otwartym terenem polan. W ostatnich dniach musiał on tam przejść kilkukrotne cykle rozmrażania i ponownego zamarzania nocą. Z kolei pod drzewami lód i kałuże, które lepiej było omijać bokiem.

Dalej, w zasadzie aż do polany Przysłop, śniegu maksymalnie po kilkanaście centymetrów (obok ubitej ścieżki). Na polanie zdecydowanie więcej, widać było głębokie ślady a i samemu można się było zapaść. Mimo zachmurzenia dało się spod bacówki dostrzec grań Tatr, jednakże Babiej Góry już nie.

Całość trasy do przejścia bez kolców, z zachowanie uwagi w kilku miejscach.  Za to wracając czuć wyraźnie było zbliżającą się odwilż. Po drogach zaczęły płynąć cieki wodne, śnieg na chodnika przekształcił się w śnieżną breję. W kolejnym dniach prognozowane są dużo wyższe temperatury, co prawdopodobnie drastycznie zmniejszy ilość śniegu w okolicy.

Powyżej: Beskid Wyspowy nad Rabką Zdrój i Mszaną Dolną – od lewej Luboń Wielki, Szczebel, Lubogoszcz (w środku zdjęcia), Śnieżnica i Ćwilin (19 lutego 2021 roku, przed południem).

Mapa trasy

Ruch na szlaku i utrudnienia

Jak na tak słabe warunki i stosunkowo wczesną porę podchodzenia, na czerwonym szlaku sporo, bo łącznie kilkanaście osób. Biorąc pod uwagę, że to piątek, poza jakimikolwiek feriami – dużo. Choćby poprzez proste porównanie z innymi latami. Na zejściu około 5 osób i jeden skuter śnieżny.

Na szlaku brak jakichkolwiek utrudnień.

Uwaga: Bacówka PTTK na Maciejowej wydaje obecnie posiłki jedynie na wynos, również usługi noclegowe nie są świadczone. Szczegóły można znaleźć na stronie www bacówki.

PowyżejPolana Przysłop i znajdująca się na niej Bacówka PTTK na Maciejowej (19 lutego 2021 roku, przed południem).

Dlaczego Maciejowa

Prognozy na ten dzień nie były zbyt przychylne – rosnąca temperatura, prawdopodobne opady (deszczu), niemalże całkowite zachmurzenie. Stąd poszukiwanie miejsca gdzie można w kameralnej atmosferze przetestować narty 🙂

Trasa na Maciejową nie jest może idealna do tego ale ma jedną zaletę – dobre skomunikowanie busami z Krakowem. Do Rabki łatwo jest dostać się o odpowiednio wczesnej porze, również powrót nie nastręcza problemów. W sam raz na jednodniowy, szybki wypad w czasach ograniczonego kursowania busów.

PowyżejW pobliżu szczytu Maciejowej (19 lutego 2021 roku, przed południem).

Ciekawe miejsca przy trasie

[1] Szczyt Maciejowa (815 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Maciejowa_(szczyt).

[2] Bacówka na Maciejowej – https://pl.wikipedia.org/wiki/Bac%C3%B3wka_PTTK_na_Maciejowej. Strona www bacówki: http://namaciejowej.pl/.

Na czerwonym szlaku nad Rabką

Wpis przejrzany i aktualny na dzień: 2021-02-19. Wszystkie zdjęcia wykonane przez autora wpisu.

Zdjęcie tytułowe: Na czerwonym szlaku nad Rabką (19 lutego 2021 roku, rano).