Pogoda i stan szlaków

Wyjście na szlak w Kuźnicach około godziny 08:35. Koniec o 16:10, w tym samym miejscu. Cały dzień słonecznie i w praktyce bezchmurnie. Niewielkie, lokalne chmurki zaczęły pojawiać się dopiero po południu w okolicach szczytów Kościelca i Świnicy. Około 14-stej podobne chmury, choć w nieco większej skali, podnosiły się z dolin na główną grań, patrząc w stronę Czerwonych Wierchów. Nad Tatrami Zachodnimi zachmurzenie zauważalnie większe.

Przez cały dzień chłodno (maksymalnie kilka stopni Celsjusza powyżej zera) ale bez opadów. Wiatr dla odmiany mniejszy niż prognozowano, co w połączeniu z świecącym non stop słońcem przekładało się na wyższą odczuwalną temperaturę.

Widoczność niezła ale też bez fajerwerków – bezproblemowo widoczna Babia Góra, najwyższe szczyty Gorców, Beskidu Sądeckiego, niektóre Beskidu Wyspowego. Wszystko do około 50 km i to raczej ranem, kiedy nad Podhalem zalegała mgła. Później warunki uległy pogorszeniu.

Szlak w zdecydowanej większości suchy, jedynie w kilku miejscach niewielkie ilości śliskich skał (woda, delikatne oblodzenie).

Powyżej: Czarny Staw Gąsienicowy widziany z podejścia na Mały Kościelec (czarny szlak). Zdjęcie zrobione 8 października 2021 roku, przed południem.

Mapa trasy i możliwości dotarcia

Dojazd do Zakopanego z Krakowa, ponownie autobusem o 5:50. Kurs realizowany przez Majer Bus z dworca MDA. W drugą stronę skorzystałem z nie ujętego w rozkładzie kursu TransKos, o 16:30.

Remont ronda obok dworca PKS nadal trwa, stąd aby dojechać do Kuźnic konieczne jest przemieszczenie się około 300 metrów w stronę ulicy Kościuszki.

Ponieważ linia kolejowa do Zakopanego jest obecnie modernizowana, przemieszczenie się pociągiem do Zakopanego nie jest obecnie możliwe.

Ruch na szlaku i utrudnienia

W porównaniu z poprzednią wycieczką ruch istotnie większy, aczkolwiek i tak dużo luźniej niż we wrześniu. Kilkadziesiąt osób minąłem na odcinku do Przełęczy między Kopami, w tym kilka schodzących. Podobne zagęszczenie aż do Czarnego Stawu Gąsienicowego. Nad stawem sporo turystów, między nimi panna młoda na sesji zdjęciowej.

Nawet na podejściu na Mały Kościelec i potem na Przełęcz Karb wchodziłem w kilkuosobowej grupie. Kiedy odpoczywałem na Przełęczy Karb przewinęło się przez nią kilkanaście osób wchodzących i schodzących z Kościelca. Obierając kierunek w dół wzbudziłem zdziwienie – no cóż, nie wszyscy wchodzą tam, żeby zdobywać Kościelec 😉

Pomiędzy stawami w Zielonej Dolinie Gąsienicowej nieco większy ruch ale na podejściu do Przełęczy Liliowe ponownie mniejszy. Wokół Kasprowego Wierchu, jak zwykle, maksimum nagromadzenia turystów. Znacznie większe niż w poniedziałek ale, ponownie to należy powtórzyć, mniejsze niż w poprzednich miesiącach. Schodząc w stronę Myślenickich Turni minąłem pokaźną ilość osób dopiero co wchodzących na górę. Końcówka już bardzo spokojna.

Jedynym utrudnieniem było delikatne oblodzenie skał na odcinkach gdzie nie docierały promienie słoneczne. Tak było na końcówce podejścia do Czarnego Stawu Gąsienicowego czy też przy zejściu z Przełęczy Karb. Ze słów osób schodzących z Kościelca wynikało, że na tym szlaku w dwóch miejscach lód, aczkolwiek podobno „do obejścia”.

Powyżej: Długi Staw Gąsienicowy widziany z szlaku prowadzącego przez Grań Kościelców na Przełęcz Karb. Zdjęcie zrobione 8 października 2021 roku, po południu.

Dlaczego Stawy Doliny Gąsienicowej

Minęło kilka dni od ostatniego wyjazdu do Zakopanego (opisanego w „Beskid i Kasprowy Wierch„), który co tu dużo mówić, pozostawił pewien niedosyt. Ponieważ na piątek zapowiadała się znacznie bezpieczniejsza pogoda stwierdziłem, że spróbuję jeszcze raz, modyfikując nieco trasę. 

Dojście na Halę Gąsienicową tym razem „górą” przez Boczań zamiast Doliny Jaworzynki. Odwiedziny przy Czarnym Stawie Gąsienicowym, następnie Przełęcz Karb (nie byłem na niej od kilku lat), przejście wśród stawów Zielonej Doliny Gąsienicowej a na koniec ponownie Kasprowy Wierch.

Korciło mnie, żeby zamiast przez Liliowe podejść na Przełęcz Świnicką. Z pewnością byłoby to bardziej naturalne rozwiązanie, bez dodatkowe tracenia wysokości w dolinie. Ostatecznie ze względów czasowych wybrałem bardziej zachowawczą trasę. Przełęcz Świnicka musi poczekać 😉

Powyżej: Kościelec i Świnica (po prawej stronie zdjęcia). Widok z niebieskiego szlaku. Zdjęcie zrobione 8 października 2021 roku, po południu.

Ciekawe miejsca przy trasie

[1] Szczyt Boczań (1224 m n.p.m.)- https://pl.wikipedia.org/wiki/Bocza%C5%84.
[2] Przełęcz Między Kopami (Karczmisko) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Prze%C5%82%C4%99cz_mi%C4%99dzy_Kopami.
[3] Królowa Rówień – https://pl.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%B3lowa_R%C3%B3wie%C5%84.
[4] Hala Gąsienicowa – https://pl.wikipedia.org/wiki/Hala_G%C4%85sienicowa.
[5] Schronisko PTTK „Murowaniec” – https://pl.wikipedia.org/wiki/Schronisko_PTTK_%E2%80%9EMurowaniec%E2%80%9D.
[6] Dolina Czarna Gąsienicowa – https://pl.wikipedia.org/wiki/Dolina_Czarna_G%C4%85sienicowa.
[7] Czarny Staw Gąsienicowy – https://pl.wikipedia.org/wiki/Czarny_Staw_G%C4%85sienicowy.
[8] Kamień Karłowicza – https://pl.wikipedia.org/wiki/Kamie%C5%84_Kar%C5%82owicza.
[9] Mały Kościelec – https://pl.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%82y_Ko%C5%9Bcielec.
[10] Przełęcz Karb – https://pl.wikipedia.org/wiki/Karb_(Tatry).
[11] Dolina Zielona Gąsienicowa – https://pl.wikipedia.org/wiki/Dolina_Zielona_G%C4%85sienicowa.
[12] Zielony Staw Gąsienicowy – https://pl.wikipedia.org/wiki/Zielony_Staw_G%C4%85sienicowy.
[13] Przełęcz Liliowe – https://pl.wikipedia.org/wiki/Liliowe_(prze%C5%82%C4%99cz).
[14] Szczyt Beskid (2012 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Beskid_(Tatry).
[15] Sucha Przełęcz – https://pl.wikipedia.org/wiki/Sucha_Prze%C5%82%C4%99cz_(Tatry_Zachodnie).
[16] Szczyt Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Kasprowy_Wierch.
[17] Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne Kasprowy Wierch – https://pl.wikipedia.org/wiki/Wysokog%C3%B3rskie_Obserwatorium_Meteorologiczne_IMGW-PIB_na_Kasprowym_Wierchu.
[18] Górna Stacja Kolei Linowej Kasprowy Wierch – https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolej_linowa_na_Kasprowy_Wierch.
[19] Myślenickie Turnie – https://pl.wikipedia.org/wiki/My%C5%9Blenickie_Turnie.
[20] Potok Bystra – https://pl.wikipedia.org/wiki/Bystra_(dop%C5%82yw_Zakopianki).

Wpis przejrzany i aktualny na dzień: 2021-10-18. Wszystkie zdjęcia wykonane przez autora wpisu.

Zdjęcie tytułowe: Stawy Doliny Zielonej Gąsienicowej. Po lewej Zielony Staw Gąsienicowy i Kurtkowiec. Po prawej Wschodni i Zachodni Dwoisty Staw. Zdjęcie zrobione 8 października 2021 roku, po południu.