Pogoda i stan szlaków

Rozpoczęcia wędrówki o 8:20, na przystanku przed zjazdem do wsi Zasadne. Od samego rana słonecznie, ciepło i praktycznie bezchmurnie.

Temperatura przez cały dzień ponad dwadzieścia stopni Celsjusza. Oczywiście odczuwalna dużo wyższa, szczególnie przy schodzeniu późnym popołudniem do Kowańca. Na polanach słońce momentami przypiekało, za to w lesie przyjemnie. Natomiast kiedy w okolicach południa na niebie pojawiało się dużo więcej chmur i zawiało, chwilami można było poczuć coś na kształt chłodu. 

Widoczność nie była nadzwyczajna, wilgoć w powietrzu nie pozwalała na dalekie obserwacje. Widać to było choćby zerkając na Tatry, nad którymi kłębiły się cały dzień chmury. Podobnie z wieży na Gorcu trudno było dostrzec Babią Górę (odległa o 52 km).

Szlak w większości suchy, krótkie odcinki z błotem. W lasach i na łąkach panuje obecnie duże ożywienie, w oczy rzuca się soczysta zieleń borówczaków, szczególnie na tle nieco już przypalonych traw.

Powyżej: Jagiełłówki pod Mrażnicą (wzniesienie nad ławkami). W oddali, po lewej, Beskid Sądecki z górującą Radziejową. Po prawej pasmo Lubania (18 czerwca 2021 roku, rano).

Mapa trasy

Ruch na szlaku i utrudnienia

Widać, że pogoda wywołała u większości osób chęć pozostania w ogródkach piwnych. W zasadzie aż do schroniska pod Turbaczem na szlaku pustki! Na tym, dość długim (16 km), odcinku zanotowałem 8 osób (z czego sześć przy wieży na Gorcu). Faktem jest, że do tej liczby doliczyć należałoby kilku rowerzystów.

W okolicy Turbacza ludzi już oczywiście nieco więcej, podobnie na zejściu do Kowańca. Ale to nadal kilkadziesiąt osób, co patrząc na poprzednie piątki, jest wielkością wręcz znikomą.

Na samej trasie brak poważnych przeszkód, jedynie miejscami, na zielonym szlaku, pomiędzy Gorcem i Jaworzyną Kamienicką błoto na fragmentach rozjeżdżonych przez pojazdy leśne. Na szlaku konnym „miny” pozostawione przez zwierzęta.

O tej porze roku pojawiają się za to utrudnienia innego rodzaju, mianowicie roje much, które są w stanie podążać kilka minut za człowiekiem i trudno się od nich uwolnić.

PowyżejOkolice Przysłopu, w drodze na Jaworzynę Kamienicką (18 czerwca 2021 roku, przed południem).

Dlaczego Gorc i Turbacz

Piątek zapowiadany był jako kolejny ciepły dzień, z dużą ilością słońca. Ponieważ nie chciałem wracać zbyt późno do domu (Euro 2020!!!) a jednocześnie pogoda zachęcała do podziwiania widoków, stanęło na kolejnej fazie odkrywania nowych szlaków w Gorcach.

Tym razem na tapetę zostało wzięte podejście od strony wsi Zasadne, wariant przez Wierch Młynne. Szlak może nie wybitny widokowo i dla osoby niezmotoryzowanej wymagający kilku kilometrów dojścia od szosy na Szczawnicę, niemniej miejscami ciekawy (łąki).

Dodatkowo korciła mnie eksploracja okolic wieży na Gorcu, gdzie na mapie zaznaczono punkt widokowy. Na miejscu okazało się, że istotnie wart odwiedzenia – przepiękny widok na Beskid Wyspowy, Sądecki i Tatry, zapewne przy ognisku (jest cała infrastruktura), robi jeszcze większe wrażenie niż w środku dnia.

Sama trasa pomiędzy Gorcem a Turbaczem to już klasyk klasyki gorczańskiej. Po drodze zdobywamy trzy najwyższe szczyty Gorców, zaliczamy wieżę widokową na Gorcu (ten szczyt również mieści się w pierwszej dziesiątce najwyższych wzniesień pasma), odwiedzamy też kilka pięknych polan z szerokim widokiem. A co najlepsze to, że z Gorca możemy zobaczyć gdzie to nie dojdziemy (widać Turbacz) a z Jaworzyny Kamienickiej (opis widoków dla zainteresowanych) spojrzeć wstecz, ileż to już nie przeszliśmy 😉

PowyżejPasmo Jaworzyny Kamienickiej ciągnące się aż do Gorca (najwyższy, po lewej). Widok z polany podszczytowej (18 czerwca 2021, około południa).

Ciekawe miejsca przy trasie

[1] Wierch Młynne – https://pl.wikipedia.org/wiki/Wierch_M%C5%82ynne.
[2] Szczyt Mrażnica (1163 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Mra%C5%BAnica_(Gorce).
[3] Szczyt Gorc (1228 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Gorc.
[4] Wieża widokowa na Gorcu – https://pl.wikipedia.org/wiki/Wie%C5%BCa_widokowa_na_Gorcu.
[5] Polana Przysłop Górny – https://pl.wikipedia.org/wiki/Polana_Przys%C5%82op_G%C3%B3rny.
[6] Polana Przysłop Dolny – https://pl.wikipedia.org/wiki/Polana_Przys%C5%82op_Dolny.
[7] Szczyt Przysłop (1187 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Przys%C5%82op_(Gorce).
[8] Polana Średniak – https://pl.wikipedia.org/wiki/Polana_%C5%9Aredniak.
[9] Szczyt Jaworzyna Kamienicka (1288 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Jaworzyna_Kamienicka.
[10] Polana Jaworzyna Kamienicka – https://pl.wikipedia.org/wiki/Polana_Jaworzyna_Kamienicka.
[11] Szczyt Kiczora (1282 m n.p.m.) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Kiczora_(Gorce).
[12] Hala Młyńska – https://pl.wikipedia.org/wiki/Hala_M%C5%82y%C5%84ska.
[13] Hala Długa – https://pl.wikipedia.org/wiki/Hala_D%C5%82uga.
[14] Szczyt Turbacz (1310 m n.p.m.), najwyższe wzniesienie Gorców – https://pl.wikipedia.org/wiki/Turbacz.
[15] Schronisko PTTK na Turbaczu – https://pl.wikipedia.org/wiki/Schronisko_PTTK_na_Turbaczu. Strona www schroniska: https://turbacz.net/.
[16] Gorczański Park Narodowy – https://www.gorczanskipark.pl/.
[17] Polana Łukusowa – https://pl.wikipedia.org/wiki/Polana_%C5%81ukusowa..

Wpis przejrzany i aktualny na dzień: 2021-06-20. Wszystkie zdjęcia wykonane przez autora wpisu.

Zdjęcie tytułowe: Dolina Kamienicy widziana z wieży widokowej na Gorcu. Po lewej grzbiet prowadzący do Jaworzyny Kamienickiej, po prawej Kudłoń (18 czerwca 2021 roku, przed południem).